Гроші «сиротам із зони АТО» ковельські фірми перерахували шахраям

02 Лютого 2018, 11:10

Поліція у Полтавській області викрила злочинну групу, яка діяла по всій Україні під приводом благодійних внесків для допомоги учасникам АТО та дітям-сиротам із Донбасу, представляючись посадовими особами обласних державних адміністрацій, заволоділа величезною сумою коштів. Жертвами шахраїв стали підприємства у Ковелі та на Волині.

Так, у травні 2017 року до керівника ковельського ТОВ «Волинь-Кальвіс» Анатолія Понікарчука з десяток разів телефонувала особа, яка представлялась заступником голови Волинської облдержадміністрації і казала, що в голови ОДА відбулась нарада з приводу евакуації на Волинь дітей-сиріт із зони АТО. Шахраєм «втиралось», що на тій «нараді» мова йшла за всеукраїнський благодійний проект одного фонду, спрямований на допомогу потерпілих із зони АТО, для фінансової підтримки якого є потреба залучити платоспроможні підприємства, суб’єкти підприємницької діяльності.

В ході телефонних розмов пропонувалось, щоб ТОВ «Волинь-Кальвіс» перерахувало благодійному фонду небагато-немало – 50 тисяч гривень. Проте, керівник підприємства не погодився перерахувати таку велику суму. Згодом на його електрону адресу надійшов лист від благодійного фонду «Громада України» з проханням долучитись до проекту та надати доброчинну фінансову допомогу в розмірі 15 тисяч гривень для «евакуйованих 95 дітей-сиріт із зони АТО», бо «вони потребують термінової допомоги».

В результаті шантажу і психологічного тиску на керівника підприємству заподіяні матеріальні збитки на вищевказану суму.

 


 

Під час досудового розслідування встановлено, що з квітня 2017 року громадянин В…ов В.Г., діючи за попередньою змовою з К…ом О.О., К…ко Д.В. та Б…ом Р.В., систематично шляхом обману, здійснювали телефонні дзвінки керівникам підприємств та організацій різних форм власності на території України, називаючись посадовими особами ОДА, з пропозицією прийняти участь у благодійності та перерахувати належні їм кошти на оздоровлення дітей та воїнів АТО, допомогу «евакуйованим дітям-сиротам із зони АТО» тощо.

З метою приховування своєї протиправної діяльності учасники злочинної групи створили фіктивні благодійні фонди, від яких, здійснювалось розсилання електронних листів та на рахунки яких, в подальшому переказували кошти потерпілі.

При цьому роль В…ва В.Г., 10.05.1991 р.н., полягала у придбанні благодійних фондів, відкритті розрахункових рахунків у банківських установах, пошуку та підбору громадян, що будуть здійснювати телефонні дзвінки, забезпечувати через Інтернет переписку з підприємствами, установами та організаціями. За свою роботу отримував грошову винагороду в розмірі 40% від суми незаконно отриманих коштів, а інші кошти, за попередньою домовленістю, розподіляв між іншими учасниками групи.

Підозрюваний К…ко О.О., 19.06.1992 р.н., забезпечував організацію здійснення телефонних дзвінків від імені посадових осіб обласних державних адміністрацій, зняття грошей, що були перераховані від потерпілих на розрахункові рахунки благодійних фондів, у тому числі з використанням системи веб-банкінгу ПАТ «ПУМБ». За це отримував грошову винагороду в розмірі 6% від суми незаконно отриманих коштів.

Підозрювана К…ко Д.В., 20.08.1991 р.н., безпосередньо телефонувала керівникам підприємств та організацій, називаючи себе заступником голови ОДА. Разом з цим, інформувала про результати указаної діяльності інших співучасників, у тому числі К…ка О.О.

Четвертий фігурант кримінальної справи Б…іг Р.В., 03.05.1983 р.н., який працював на посаді провідного фахівця ПАТ «ПУМБ», відкривав розрахункові рахунки фіктивних благодійних фондів та, маючі відповідні знання і можливості, здійснював їх подальше обслуговування. При обробці платіжних доручень банківською системою повідомляв співучасників про перерахування грошей, а також про можливу загрозу блокування рахунків, у тому числі правоохоронними органами.

Всім чотирьом аферистам повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України (Шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням єлектронно- обчислювальної техніки) та обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Санкція цієї статті передбачає позбавлення волі на строк від трьох до восьми років.

В ході аналізу отриманої інформації, яка була вилучена під час проведення обшуків, встановлено, що гроші перераховувалися різними суб’єктами господарювання на всій території України. Шахраї заволоділи коштами 556-ти підприємств (це ще не остаточна цифра, – ред.), на загальну суму понад 5 мільйонів гривень.

 



 

Журналістам видання Район.Ковель з достовірних джерел відомо, що жертвами аферистів на Волині, крім ТОВ «Волинь-Кальвіс» (м. Ковель), могли стати:

ПАТ «Гнідавський цукровий завод» (м. Луцьк);

ПАТ «Луцький пивзавод» (м. Луцьк);

ТОВ «Агрофрукт» Лтд (м. Ковель);

ТзОВ «Скло-інвест» (м. Луцьк);

ТОВ «Укрзахід Стімекс» (с. Рованці Луцького району);

ТОВ «Лекс Трейд» (м. Луцьк);

ТОВ «Технологія базальту» (с. Струмівка Луцького району);

ТзОВ «ВКФ «Ковель» (м. Ковель);

СТзОВ «Романів» (с. Романів Луцького району);

ТОВ «Гербор-Холдінг» (м. Володимир-Волинський);

СТзОВ «Городище» (с. Городище Луцького району);

СФГ «Адоніс» (м. Горохів);

Фермерське господарство «Захід-овоч» (с. Стара Лішня Іваничівського району);

ФОП Шоломович Ростислав Трохимович (с. Полонка Луцького району);

Фермерське господарство «ІВВФ» (м. Луцьк);

ТОВ «Близнюки ЛТД» (м. Луцьк);

ФОП Середа Юрій Анатолійович (м. Ківерці);

ПП «Ветком» (м. Луцьк).

Зважаючи на вітчизняне правосуддя, не виключено, що затримані полтавською поліцією підозрювані вже вийшли на волю під заставу, а в подальшому отримають замість виправної колонії умовні терміни ув’язнення. Знаючи номер даного кримінального провадження, журналісти нашого видання будуть слідкувати за цією справою.