Телемарафон за гроші: фейкова новина від росіян, що в Україні стягують плату за «Єдині новини»

20 Червня 2024, 17:46
Фото ілюстративне ФАКТЧЕК 262
Фото ілюстративне

Нещодавно в соціальних мережах з'явилася інформація про те, що на Рівненщині начебто стягують плату з громадян за участь у телемарафоні. Однак, ця інформація є фейковою.

Фактчекери з платформи «Без брехні» провели ретельну перевірку цієї інформації і з'ясували, що такі заяви не мають під собою жодних підстав.

Представники Рівненської ОДА також підтвердили, що телемарафони на підтримку ЗСУ, які проводяться в області, є безкоштовними для всіх учасників. Організатори телемарафонів підкреслюють, що їхня мета — збір коштів для допомоги армії та підтримка духу громадян, а не заробіток на участі.

Дискредитація телемарафону «Єдині новини» – одна із цілей інформаційної війни, яку росія веде проти України. Так, днями пропагандисти поширили у соцмережах декілька однотипних публікацій про те, що українці почали отримувати квитанції на оплату телемарафону.

Як доказ росіяни опублікували комунальну платіжку від Рівненської обласної енергопостачальної компанії (РОЕК). Насправді ж ця інформація не відповідає дійсності, а квитанцію було відредаговано у фоторедакторі. 

«Украинцам начали приходить новые квитанции за свет. Один из пунктов – оплата «телемарафона». И это при том, что у жителей Украины регулярно нет света. Всего 40 гривен (~90 рублей), но если брать с каждого украинца, то выходит круглая сумма», – йдеться у дописах мовою оригіналу.

Квитанція, яка супроводжує допис, містить логотип Рівненської обласної енергопостачальної компанії. А однією зі статей витрат, крім оплати за електроенергію,  є телемарафон.

Однак РОЕК – це компанія, яка займається постачанням електроенергії та газу в Рівненській області. І вона не надає послуги цифрового чи аналогового телебачення.

Щодо квитанції РОЕК, то її, очевидно, змінили у фоторедакторі, адже на сайті компанії є зразок платіжки, і телемарафону там, звісно, немає.  Окрім того, на фейковій платіжці відсутній ЕІС-код (код енергетичної ідентифікації суб’єкта ринку електричної енергії та/або точки комерційного обліку), який містить оригінальна квитанція.

Відзначимо, що за телебачення українці сплачують не енергокомпаніям, а провайдерам, яких на Рівненщині, наприклад, налічуються десятки.

Тож наявність у платіжці за світло витрат за телебачення виглядає нелогічно. Та й витрати за послуги ТБ включають всі канали і програми, які входять до пакету послуг провайдера, а не якусь обрану передачу.

А сам телемарафон «Єдині новини», який виходить в ефірі близько десяти загальнонаціональних телеканалів, взагалі можна дивитися безкоштовно у цифровому ефірі, на супутниковому телебаченні та онлайн.

ВИСНОВКИ

В Україні не стягують плату за перегляд телемарафону «Єдині новини». Його можна переглянути в тому числі й безкоштовно на різних медіамайданчиках. Подібні ворожі вкиди мають на меті дискредитувати марафон, а також викликати обурення в суспільстві на тлі підвищення тарифів на електроенергію.

Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні»

Коментар
22/07/2024 Неділя
21.07.2024
20.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром