Ікони на OLX: ворожа пропаганда вигадала фейки про військові трофеї з Курська

29 Серпня 2024, 23:19
Ікони на OLX: ворожа пропаганда вигадала фейки про військові трофеї з Курська ФАКТЧЕК 1931
Ікони на OLX: ворожа пропаганда вигадала фейки про військові трофеї з Курська

Фейк про те, що українські військові продають крадені ікони з Курська на платформі OLX, активно поширюється в російських медіа. Однак перевірка показала, що ця інформація не відповідає дійсності.

Російська армія неодноразово демонструвала всю суть свого «асвабаждєнія», безсоромно грабуючи  будинки українців на тимчасово окупованих територіях і забираючи з собою буквально все: від побутової техніки та унітазів – до собачих будок  і жіночих прокладок. Над цими фото дивувався і сміявся весь світ.

Так ось: кремлівська пропаганда вирішила показати світові «свавілля» української армії, відтінивши таким чином свої злочини. Російський медіапростір заполонили скріншоти із маркетплейса OLX, на яких буцімто українські військові виставили на продаж викрадені у церквах Курська старовинні ікони.

Однак насправді хтось із агітпропу погано побавився із фотошопом, бо ніяких «трофеїв» з Курська ЗСУ на OLX не продають.  Детальніше про це – далі.

Десятки дописів у Телеграмі, Вконтакте, соцмережі Х та на російських сайтах стверджують, що ЗСУ продають «трофеї» з Курська, а саме викрадені у храмах старовинні ікони, на маркетплейсі OLX.

Дописи супроводжуються п’ятьма скріншотами із сайту та доволі принизливими підписами мовою оригіналу типу: 

«Мародёры и сатанисты уже продают украденные из церквей в Курской области иконы… Какие же мрази!» або «ВСУшные «трофеи» из Курской области. Мародёрить иконы – это какими надо быть циничными мразями и ублюдками. Какие ещё нужны доказательства что ВС РФ воюют против откровенных чертей?» чи  «Икона святого Николая. Курская область. Трофей» Хохлы, просто опустились на самое дно… показывая какие они моральные, европейские уроды!»

На кожному із скріншотів пише, що ікона або з Курської області, або ж обов’язково вказано, що це трофей. А ціни варіюють від 1500 до 8000 тисяч гривень. При цьому деякі оголошення у описі містять інформацію, що в наявності є ще десятки «намародерених» ікон.

Однак, проаналізувавши фотографії ікон зі скріншотів за допомогою зворотного пошуку , а також пошуку на самому маркетплейсі, виявилося, що всі ці ікони і справді продаються на OLX. Проте вони – не трофеї ЗСУ і не привезені з Курська. Це звичайні оголошення користувачів сайту. Пропагандисти просто дофотошопили описи та навіть збільшили  ціни, у деяких випадках в десятки разів.

Зокрема, пропагандистське оголошення «Трофей Курська область, старовинна ікона» – це «Старовинна ікона Божої матері».

А «Ікона св. Микола. Курська область. Трофей», – це «Ікона старинна Святий Миколай».

Так само: «Ікона з Курська» – це «Цілюща Ікона святого Серафима Саровського».

А тут пропаганда не старалася і просто дописала: «Курськ». Так стала «Іконна старовинна. Курськ», а була «Іконна старовинна».

А у цьому випадку навіть українською мовою написали: «18 століття антикварна старовинна з Курська», хоча оригінальне оголошення було російською: «Святая Троица икона старинная церковная».

Відзначимо, що нічого дивного у продажі ікон немає, цей товар продають та купують поціновувачі антикваріату на різних торгових майданчиках не тільки в Україні, а й у тій самій Росії також. Зокрема, на російському аналогу OLX  – сайті Avito, – можна знайти десятки оголошень про продаж старовинних ікон.

ВИСНОВКИ

Українські військові не крадуть і не продають ікони з курських храмів. Поширені скріншоти із сайту OLX змінені пропагандистами за допомогою фоторедакторів.

ЗСУ не використовують звичної для російської армії тактики – обкрадати місцеве населення. Навпаки, мережу заполонили десятки відео, на яких українські військові допомагають жителям Курської області, привозячи їм їжу та воду.

Подібні дописи орієнтовані на світову спільноту, щоб виставити у негативному світлі Збройні сили України,  а також і на внутрішню російську аудиторію, щоб виправдати жорстокі вбивства та катування українських воїнів під час воєнних дій та у російському полоні.

***
Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні»

Коментар
14/12/2024 Субота
14.12.2024
13.12.2024