Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Ковельчанин Моше Вакс, який відкрив світу Софі Лорен

17:55 14.01.2018
2591

Міхал Вашинський (справжнє ім’я Мойсей (Моше) Вакс) – один із найвідоміших режисерів, монтажерів та сценаристів Польщі, за походженням волинянин.

Майбутній творець відомих фільмів народився 29 вересня 1904 року в місті Ковелі на Волині в єврейській родині Вакс. Родина проживала за адресою вулиця Луцька, 26. Батько його Петро був ковалем, а мати Цецилія продавала птицю. Вже в дитинстві в Міхала помітили артистичні здібності, правда, хлопець не був дисциплінованою дитиною, чим не раз заслужив покарання у своїх вчителів, – повідомляється на сайті «Хроніки Любарта».

В 1918 році Моше був відрахований з Ковельської єшиви (єврейського вищого релігійного навчального закладу) за погану поведінку. За легендою, юнак задав вчителю питання про існування диявола.Саме тоді майбутня знаменитість залишає сім'ю в Ковелі у віці 16 років, щоб шукати щастя, роботи і перспективи. В 1919 році хлопець переїжджає до Києва, де стає учнем акторської школи польської актриси Софії Висоцької.

В 1922 році Моше Вакс з’являється в Варшаві. Там за порадою польського актора та режисера Віктора Бєганського, він змінює своє ім’я та прізвище на Міхал Вашинський. Вперше в титрах фільму Віктора Бєганського «Заздрість» глядачі бачать нове ім’я актора, а в майбутньому режисера.


Саме тоді він стає помічником режисера, виконуючи безліч функцій. Отже, можна вважати, що свою кар’єру режисера Вашинський розпочав з посади асистента таких відомих польський режисерів та сценаристів, як Віктор Бєганський, Ришард Оридинський та Джозефа Лейтеса.

У 1937 році Вашинський дебютував як режисер з фільмом «Диббук» на єврейську релігійну тематику. Навіть сьогодні картина вважається однією із найвідоміших на мові ідиш.


З початком війни 1939 року Міхал Вашинський евакуюється з Варшави в місто Білосток. Під час війни він побував в Іраці, Ірані та Італії, спочатку як капрал польського війська, а потім як керівник кіностудії при війську.

Після війни Міхал Вашинський залишається жити в столиці Італії, що кардинально змінює життя. Саме там він одружується з графинею, яка помирає після шлюбу і заповідає чоловіку віллу в місті Анкона та білий з позолотою кадилак.

Знайомі казали про Вашинського, що його життя було набагато успішнішим , ніж його фільми. Дякуючи дружині він увійшов в коло римської знаті і грав роль посередника між Голлівудом і римським лейблом Cinecitta.

Саме Вашинський в 1951 році помітив статистку Софію (Шиколоне) Лорен на зйомках фільму «Камо грядеш» в Римі, яка пізніше стала всесвітньовідомою актрисою. Також той же Вашинський відкрив світу кіно Одрі Хепберн, і обрав її на головну роль у легендарних «Римських канікулах» Вільяма Вайлера.


Згодом він переїхав до Іспанії, де помер в 1965 році. Похований відомий волинянин в Римі.

Протягом свого життя він співпрацював з такими відомими акторами як Ава Гарднер, Клавдія Кардінале, Грегорі Пек.

Саме Вашинський поставив найбільше польських повнометражних художніх фільмів в міжвоєнний період в Польщі. Найвідоміші його роботи: «Буде краще» (1936), «Болек і Льолек» (1936), «Знахар» (1937), «Дуббик» (1937), «Жінки над прірвою» (1938), «Волоцюги» (1939). У фільмі «Волоцюги» головні персонажі виконали популярну дотепер пісню «Тільки ві Львові».

Під керівництвом продюсера Семюеля Бронстона Міхал Вашинський як виконавчий директор фірми Samuel Bronston Productions, відповідальний за роботу з артистами, був причетний до появи таких всесвітньовідомих фільмів як: «Джек Пол Джонс» (1959), «Цар царів» (1960), «Ель Сід» (1961), «55 днів у Пекіні» (1963), «Падіння Римської імперії» (1963) і «Казковий світ цирку» (1964).

В 1982 році Єжи Гоффман зняв ремейк фільму Вашинського — мелодраму «Знахар», яка стала дуже популярною в Європі. А в 2006 році Самюель Блюменфельд описав біографію Міхала Вашинського в книзі «Людина, яка хотіла бути принцем».Михайло Вашинський приїздив до Ковеля у 1937 році. Це була справжня подія для Волині. І на пам'ять зробили фото біля ковельського кінотеатру «Експрес» (тоді він знаходився на вулиці Міцкевича).

АВТОР: Тетяна Яцечко-Блаженко, Lodomeria

Коментарі

---

20:22 14.01.2018

То Моше, Міхал, чи Михайло ? Ні х... не зрозуміло. В нациків якась манія, коли країна геть в дупі, економіка розвалена, зате манія величності - " гамериканечь юкраїнського походження" або "всесвітньо відомий фільмувальник, нарорджений в Юкраїні", чи "відома темношкіра порнозірка, але достеменно відомо, же батько був видатним юкраїнцем". Вже геть з глузду поїхали, великі укри.

Попередньому

21:05 14.01.2018

Ото від тебе три крапки і зосталось

ДО ____

21:53 14.01.2018

Про кого б ви почитали?

до до

20:53 15.01.2018

Та про будь-кого, аби він був цікавий. Та хоч про того ж Вашинського. Тільки не треба тулити де треба, а де не треба, що то відомий ковельчанин, видатний українець і т.п. Як діти в щколі - в кого більший.

ДО ____

02:51 17.01.2018

Добре, а якщо людина справді відома і щось зробила, то чого про це не написати? Про що писати, політику, вбивства, кризу, про погане? Хто зараз є відомі ковельчани? Назвіть, напишемо про них, хай область знає своїх героїв. Може є люди варті уваги. Скромність в таких випадках не потрібна. А на рахунок в кого більший, а чого б не похвалитись?

останньому

13:38 17.01.2018

Добре, що Ви правильно зрозуміли. Але прикро те, що починають хвалитись аби чим, бо нічого кращого немає. Економіка в дупі, всі цінності, якими до цього гордились, виявляється, вже не цінності і взагалі злочинні. От і витягуються з дрімучих запилених архівів якісь псевдоцінності. Ну, похвалились би Цинкаловським, він до Ковеля більше відношення має, до того ж хоч українець.

до останньго

02:43 21.01.2018

Стаття передрукована з Хронік Любарта, з рубрики "не відомі волиняни", її суть полягає писати про тих, хто мало відомий в нас на Волині, але має коріння з Волині. Про того ж Цинкаловського написано багато. Але в рубриці його ще не було. Дякуємо за пораду. Пошукаємо якісь цікаві нові моменти з його біографії і обов'язково напишемо.

до останньго

02:46 21.01.2018

На рахунок Цинкаловського, не хочемо Вас розстроїти, але якщо Моше Вакс не українець, то в Цинкаловського теж, прабабуня по батькові — баронеса фон Вульф, дід по матері, Павло Нітецький — учасник польського повстання, позбавлений дворянського титулу))) біографія ще та вийде.

24 серпня
Сьогодні
Вчора
22.08.2019
21.08.2019
20.08.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин