Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Оксана Забужко
Оксана Забужко

Існує ризик несподівано і непомітно втратити державу, – Оксана Забужко

16:00 13.04.2019
1651

Оксана Забужко, яка є не тільки письменницею, а й людиною з активною громадянською позицією, висловила думки щодо другого туру виборів Президента України.

У виданні Zbruc опублікували колонку письменниці.

«Всі підстави для дуже високого рівня тривожності в суспільстві, безумовно, є. І так, безумовно, існує ризик отак несподівано і непомітно сьогодні втратити державу, яку з-під нас можуть висмикнути, як килимок з-під ніг, ще до кінця року.

У мене в цій ситуації подвійна оптика. Я як автор, перекладений у двадцяти країнах світу і з професійними там контактами (контакти – це видавці, журналісти, колеги-інтелектуали, письменники і так далі), з минулого понеділка отримую масу інформації із західних джерел, видань, медій – отримую ось цей сигнал тривожності: репутація України зараз просто тріщить. Після Майдану, після 2014 року, після тої відсічі, яку Україна дала російській аґресії, всі оці чотири з гаком роки було круто, подорожуючи по світу, бути українкою. Було почуття гордості за свою країну і було ось це відчуття поваги, з якою на тебе, як на представницю твоєї країни, дивляться як друзі, так і вороги. Зараз є відчуття остраху перед тим, що нація готова вибрати comedian (комік, паяц), який у жодному інтерв’ю жодному із західних видань не спромігся ще відділити себе від свого персонажа. Це почуття: що за нація? що за люди? що за суспільство? що за країна? Вони якійсь несерйозні…

Так, шановні, це – технологія. Поза всяким сумнівом, Україна сьогодні знову в черговий раз стала на передньому краю цієї глобальної війни – добре, називайте її гібридною. На нас ставиться експеримент – великою мірою, безпрецедентний.

Це технології, які сьогодні апробуються на Україні… І виборча кампанія Володимира Зеленського почалася не 3-4 місяці тому, не в новорічну ніч, коли він заявив, що йде у Президенти – вона почалася всі 15 років тому. І всі ці 15 років – це розкручування симпатичного образу Василя Голобородька (ім’я вкрадене у видатного поета сучасності – до речі, біженця з Луганщини з 2014 року). І якщо ми кажемо про поляризацію, то країна ділиться на тих, для кого Василь Голобородько – це поет-шістдесятник, поет-сімдесятник, чиє номінування на Нобелівську премію активно обговорювали в 2014 році, і на тих, хто ніколи не чув про такого поета, і для кого Василь Голобородько – це персонаж серіалу, він же, відповідно, і носій усіх функцій отого енергійного симпатичного образу молодого чоловіка, який збирається все змінити, з яким сьогодні асоціюють виконавця цієї ролі.

Відбувається підміна. Вперше – саме тепер і саме в Україні. П'ять з половиною мільйонів виборців проголосували за голограму – за віртуального кандидата з ім’ям Володимир Зеленський. Але ми не знаємо, хто такий Володимир Зеленський як політик. Володимир Зеленський – це сума певних позитивних емоцій, зв’язаних із шоу-бізнесом, із гумором, з усмішкою, з рекламою – це ось той віртуал, який, з іншого боку, непомітно і ненав’язливо впроваджує дуже аґресивну мову ненависті устами свого персонажа.

Чого варта лише сцена розстрілу парламенту?! Реклама розстрілу парламенту. І оці ніби безневинні, грайливі, суто маркетологічні білборди – чи то вони політичні, чи неполітичні: «весна прийде, сажать будем». А кого «будем сажать»? Шановні журналісти, саме з вашого табору, з цеху журналістів публікував собі журналіст у соцмережах фрази «собрались там у Порошенка – вот как раз бы газ пустить им, и все проблемы были бы решены».

В український простір вкидається ось такий дискурс – той, котрий називається каналізацією аґресії. І це також технологія. У кожному суспільстві дрімає латентний вірус агресії. У суспільстві, котре саме є об’єктом іноземної агресії – цей рівень, зрозуміло, підвищений. І от непомітно, тільки слухаючи телевізійні новини, регулярно чуємо «убили», «зґвалтували», «зарізали», «з’їв брата», «алкоголіки згоріли», «перевернувся тролейбус»; і навіть якщо в Тайвані, то там теж «перевернувся тролейбус», «страшна стихія знищила» і так далі. Ось у цьому всьому – російська технологія, яка називається «как страшно жить».

Для людини, котра приходить ввечері після роботи чи має і на роботі вдень ввімкненим фоном телевізор, усе це роздряпування невдоволення і вселяння почуття дискомфорту. Далі питання – каналізувати оце невдоволення, оцю ненависть і аґресію і розвернути її. Куди? Хто винен? Правильно – чинна влада. В усьому винуватий Порошенко. У чому винуватий і в чому невинуватий – але це вже підігрівається вже системно. А далі з’являється образ усміхненого, симпатичного і веселого персонажа телесеріалу – й у висліді ми маємо двох кандидатів на другий тур: віртуального і реального. Віртуального, про якого ми не знаємо насправді нічого, знаємо дуже мало, можемо лише здогадуватись і підозрювати його зв’язок із російськими грішми по тому, що він є продуктом російського-таки шоу-бізнесу. Це окрема тема, яка у нас теж залишалась за дужками близько п'ятнадцяти років, і про яку я, зрештою, написала у «Музеї покинутих секретів»: лінія Дарини, як Україна втрачала своє інформаційне поле, непомітна окупація інформаційного поля тими, хто мою героїню врешті попхнув з її телевізійного каналу.

Ця стратегія обернення аґресії всередину суспільства, нацьковування навзаєм, вкидання гиркання і штовхання ліктями та вбачання у ближньому ворога, який зазіхає на твоє майбутнє, – це атака на те почуття солідарності, на ту єдність, яку ми вибороли, виплавили кров’ю на Майдані і в боях 2014 і 2015 років. Ця єдність, ця солідарність, це почуття гідності і гордості бути українцем – ось те, що стало об’єктом цих технологій та інформаційних атак. Ми дуже і дуже вразливі сьогодні.

В Україні відбувається поділ на раціоналів і емоціоналів. Далеко не всі мають свою думку. «Своя думка» – це дуже енергозатратний процес. Вона вимагає справді спеціально затрачених зусиль, часу, пошуків інформації, створення свого власного інформаційного поля і так далі. Це робота професіоналів. 75% людей повторюють те, що вони чули у ЗМІ, готовими блоками. І це не є жодна образа. Я не політик, я не повинна бути чемною – я повинна бути щирою, я письменник, і мені за це платять. Відповідальність нас усіх, хто виробляє дискурс – за те, щоби ми «фільтрували базар», кажучи усім нам нав'язаною мовою гопоти. Це наша відповідальність за той дискурс, який ми продукуємо і яким послуговується манікюрниця, яка мені розповідала свої погляди, таксист – так, я розмовляю з таксистами, я спілкуюся з дуже різними людьми. Сфера моєї компетенції, моя сфера безпосередньої відповідальності – те, що називається душевним здоров’ям моєї країни, моїх читачів. Що в цьому сенсі я можу зробити? Я ділюся своїми рецептами виживання, рецептами збереження цілості, рецептами того, як не здуріти, коли тобі постійно хакають мозок. Я говорю: «Люди, будьте свідомі, що вам хакають мозок, і сприймайте всю інформацію критично, все справджуйте, перевіряйте, реагуйте на меми, слухайте, як люди говорять і що вони говорять».

Я багато років говорю в різних аудиторіях, що в мене є тільки один рецепт на збереження душевної рівноваги: побільше читайте хороших книжок, побільше спілкуйтеся з дітьми і слухайте хорошої музики, більше дивіться на небо і вимкніть телевізор.

Це речі, які контролює звичка читати хороші книжки – бо висока культура читання справді гарантує від дуже багатьох форм інформаційної залежності: ви краще чуєте, коли вам брешуть.

А тут все вирішує освітня реформа. Всі війни виграють – і це сказав ще Бісмарк – шкільні вчителі».

Читайте також:

«Ці вибори – теж війна, ба навіть одна з найважливіших її битв», – Оксана Забужко

«Леся Українка – наша козирна дама», – Оксана Забужко на «Фронтері». ЦИТАТНИК

Оксана Забужко стала лауреаткою Шевченківської премії

Коментарі

ай цвай Поліцай

16:13 13.04.2019

і ви, це що є зараз називаєте державою? це завичайний вассал американського імперіалізму, і більше нічого. перетворити країну в убогу мачуху з осьтаннім мічцем по рівню життя- такого злочину не одна влада собі не дозволяла.

антизомбі

16:44 13.04.2019

в державі ( в воюючій державі) неприпустимо, щоб купка свинчуків забирала собі гроші , які збирав народ для армії, люди останні копійки відддавали, з зарплати військовий збір вираховують. А якесь свиноподібне створіння на ті гроші жирує з синочком на мальдивах. То що, це держава?

Виборець

17:57 13.04.2019

Якщо розуму не маєш,
Каже батько сину,
Голосуй за наркомана -
Втратиш Україну!

Місце клоуна - на сцені
Хай там клеїть "ваню".
Він в політиці зелений
Як маріхуана...

Оксана та порохоботам

18:18 13.04.2019

Ідіть на хуй! Ваш шоколадний педофіл набрид усім! Квітку йому в сраку! Знекровив усю країну! Люди будуть згадувати геноцид 2014-19 років!

Бандера

18:33 13.04.2019

Оксана,ви своєю пі.... будете заробляти собі жерти на теренах калимського краю коли президентом стане урод клоун

Бандері

18:39 13.04.2019

Тебе вже раз вбили! Чого ще лізеш з могили! Ще осінового кілка хочеш? Люди не хочуть Чоколадну дупу! Набридло!

Свинарчук

19:34 13.04.2019

Дуже не палівно сайт Район Ковель агітує лише за одного кандидата. Тепер усі зрозуміли, що це за об'єктивна журналістика і хто його спонсорує?

До Свинарчука

19:43 13.04.2019

Та ясно, що цю жовту пресу мало хто читає. 70ттсячне місто, а переглядів новин рідко до 2 тисяч набирають. Ці однобокі і криворукі пропагандисти нікому нецікаві)

Казка

20:03 13.04.2019

На околиці лісу сидів вовк і уважно дивився як вівці обирають замість сторожового пса веселого баранчика. Кінець

Оксані

20:05 13.04.2019

Оксана
Ну до кого Ви звертаєтесь
Для них чотири рядочки на пейджері суперчтиво
Даєш суцільну ржачку
Ну є реальність втратити краіну а ім по шарабану чи барану-будуть європейськими бродяжками
В Рашку мало охочиш
А на мову церкву державу можна і забити
Основне добре закинутись-і впасти на дно колодязя
Отам вам і світле майбутнє

Казка до 20.05

21:23 13.04.2019

Величезний респект!!!!! Забужко - розум нації!!!! Гопота в Україні не пройде! Думаючих , культурний, інтелектуальних людей на цю муркотню не купиш!

УКРОП

21:30 13.04.2019

Оксані Забужко респект і уважуха! Але для 80 відсотків населення України це рівнозначно розумінню Принципу эмерджентності законів кібернетики. Народ тупо хоче хліба та видовищ......

Оксані

21:42 13.04.2019

Мадам КПСС, люди просили, щоб ви простіше висловлювали свої мудрі сентеції. Не з нашими мізками читати такі інтелектуальні витвори.

Дід Карпо

21:45 13.04.2019

Хліб запалки і керосин дуже лякливі товари -зникають першими
а повірте дітки голодному і спиться погано і реготати не хочеться
страшно згадувати своє напівголодне злиденне дитинство
а ще страшніше коли реально бачиш що таке може повторитись на внуках
Будьте розумними -казки не буває
Буває тільки миттєвий кошмар
Хаос уже стоіть одною ногою в Украіні-не дай Бог відкриє ворота вершникам Апокаліпсісу
Вразуми Нас Всіх Господи
Слава Христу Спасителю
Слава Украіні Слава Героям

Ніколи раніше

21:46 13.04.2019

І ось знову? Ця мужеподобна особа пише такі твори, що і збоченці не осилять. Не може вона бути моральним авторитетом.

Ніколи раніше

21:46 13.04.2019

І ось знову? Ця мужеподобна особа пише такі твори, що і збоченці не осилять. Не може вона бути моральним авторитетом.

ОльгІнському тролю багатонІкому

21:54 13.04.2019

Ти до кінця висралось зеленою жовчю? Підітрись пальцем і оближи!

УКРОПУ

22:01 13.04.2019

Народ хоче видовищ, надівши зелені окуляри. Не розуміє наївний, що вибрати можна або Пороха, або путіна через підставного наркомана. Як можна голосувати за наркомана, який ігнорує українську мову, називає свою Батьківщину повією, глузує з Томосу, веде себе як бидло з підворотні. Хоче такого президента???

До укропу

22:11 13.04.2019

Смокчи свій Термос тільки не читай, бо остатки мізків випаруються

Козлу під іменем оксана

22:15 13.04.2019

Іди на хуй, там місце для тебе, козел з жіночим іменем! Твій лисий карликовий педофіл набрид навіть ватникам! Квітку йому в сраку! Знекровив усю кацапську педерацію своїми войнушками! Ватники будуть згадувати геноцид, розпочатий в 1999 р. вибухами в московських багатоповерхівках...

Баба Юля

22:21 13.04.2019

Хлопа їй треба чи зразу двох, бо якась недотра ханна.. І всім починає мозгі трахати.

Кончіті

22:28 13.04.2019

Нащо збрила бороду? Тебе впізнали.!

Лол

23:52 13.04.2019

Намаж Оксано очко шоколадом і жди клоуна!

Лол

23:52 13.04.2019

Намаж Оксано очко шоколадом і жди клоуна!

Лол

23:52 13.04.2019

Намаж Оксано очко шоколадом і жди клоуна!

На захист Забужко

01:35 14.04.2019

Перегляньте інтерв‘ю борцуна за правду зелі на каналі Олежка в ютубі. І і усвідомте чи варто гадити Забудко . Пряма мова розумника зелі це просто шедевр..... позор на весь світ. Гопота жостка. Він лишився на рівні 90 -их. Срамотааааааааа!

Слава богу что я москаль

09:45 14.04.2019

Украинская комедия продолжается...весь Мир смеется с шароварни..

Степан

10:08 14.04.2019

Передивіться на ютубі Шарія або Дубинського і скажіть що ви й далі любите Порошенка

Антон

10:28 14.04.2019

Ще можна подивитись Погребинського і Семченко. Без матів, але переконливо.

Степану

10:29 14.04.2019

Шарію з Європи видніше. Порохоботи люблять Україну а не Порошенка. Шарію брехати без фактів просто. Льє воду вам у мізки з загниваючої європи без жодних доказів. Думаючим людям не реально забити мізки зельонкою. Зеля не взмозі сформувати свою думку і відповісти на просте питання . Йому важко думати все треба вчити на пам‘ять. Лехі девяності в голові. Мурчащий він.

Ванга

10:57 14.04.2019

Спочатку точно буде гірше _за Пороха США і РФ +саботаж папєрєдніків. Але в команду до ЗЕ іде всяке скомпроментоване лайно. Якщо вистачить волі без жалю перетрахівать команду, то щось тай получиться.

А ТАК ХАЙ БУДУТЬ

09:23 15.04.2019

Якби тільки менше крали бюджет товаріші жидомасони

Свідомі

09:28 15.04.2019

ЖИДИ КРАЩЕ ЗНАЮТЬ ЩО ПОТРІБНО Україні

до Козлу під іменем оксана 22:15 13.04.2019

14:09 15.04.2019

Зате твій підар Бандера такий гігант... Аж цілих 158 см вимахав. Скоро до нього попадеш, радій...

Оксані Зобужко

11:54 15.05.2019

Дякую Вам за Вашу творчість і громадську позицію!З великою повагою відношусь до Вас. На жаль, ми маємо те життя на яке заслуговуємо.А яке ще життя заслуговують оті створіння, що писали коменти вище.Таке писати жінці в мене просто в голові не вкладається.Хто ж їх народив?

17 липня
Сьогодні
Вчора
15.07.2019
14.07.2019
13.07.2019
12.07.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин