Чи знаєте ви, коли німці окупували Ковель?

26 Січня 2020, 10:49
(За даними німецького військового фотографа): колона вермахту в районі Ковеля, червень 1941 року 6090
(За даними німецького військового фотографа): колона вермахту в районі Ковеля, червень 1941 року

У який саме день в червні 1941 року німці окупували Ковель? Чи знаєте, що відносно дати захоплення мого рідного міста, як не дивно, є аж три версії.

Окупація почалася 27 червня.

У повідомленні комісії по розслідуванню наслідків окупації Ковеля німецької-фашистськими військами, яке підписано 20 грудня 1946 року, говориться, що місто було окуповано на шостий день війни, тобто у п’ятницю, 27 червня 1941 року. Цю дату вказують також історики П.Сміян та К.Комарук в статті «Колодяжне» (газета «Прапор Леніна» за 16 квітня 1966 року), які пишуть, що «цього ж дня німці увійшли у Колодяжне». Вермахт не міг увійти в Колодяжне, не захопивши перед тим Ковель. Офіційно визнано, що саме 27 червня німці взяли село Уховецьк, яке знаходиться за 21 кілометр на схід від Ковеля.

До речі, згідно архівних даних, 27 червня о 15-й годині на командний пункт 22-го механізованого корпусу прибув начальник штабу саперного батальйону 15-го стрілецького корпусу полковника Івана Федюнінського, який доповів, що його підрозділ підірвав мости у Ковелі, що в місті нікого нема, маючи на увазі радянські війська. Зв’язку із штабом Федюнінського не було, тому цю інформацію ніхто не перевіряв. Заступник голови Ковельського міськвиконкому Іван Мілаш, якого у перші години війни уповноважили займатися евакуацією сімей радянського партактиву та військовослужбовців (вже кому, як не йому було знати усі подробиці тих страшних днів) згодом стверджував, що Червона армія залишила Ковель на п’ятий день війни, тобто у четвер, 26 червня, коли був одержаний відповідний наказ.

Окупація почалася 28 червня.

У радянському словнику-довіднику «Великая Отечественная война 1941-1945» (видання 1988 року) сказано, що Червона армія залишила Ковель на сьомий день війни – в суботу, 28 червня. Варто зауважити, що один з тодішніх ковельських міліціонерів уже після війни розповідав, що міський відділ НКВС відступив з Ковеля саме 28 червня. «Енциклопедія Голокосту» («Encyclopedia of the Holocaust», New York, 1990) пише, що Ковель було окуповане 28 червня. Це також знаходить своє підтвердження у матеріалах верховного командування вермахту (генерального штабу сухопутних військ гітлерівської Німеччини) за 28 червня 1941 року, де зазначається, що 17-й армійський корпус генерала Вернера Кенітца (Kienitz), силами 62-ої піхотної дивізії генерала Вальтера Кейнера (Keiner) захопив залізничний вузол Ковель.

Окупація почалася 29 червня.

Втім, старожили Ковеля переконують, що німцям вдалось захопити місто лише на восьмий день війни, тобто в неділю, 29 червня. На цю дату вказує і згаданий мною вище Іван Мілаш. Корінний ковельчанин Петро Худопаров (перед війною він переїхав з батьками в одноповерховий дерев’яний будинок навпроти заводу «Монополь») у книзі спогадів пише, що 29-го «у місті була страшна паніка і розпочався грабіж… на деяких вулицях палають будинки, а перелякані люди метушаться, плачуть, кричать та біжать невідомо куди» і незабаром із заходу в Ковель увійшла перша колона німецької техніки. Як згадував інший уродженець міста Олександр Баховець, «німці так дві доби їхали колона за колоною, безперервно, майже без інтервалів. Населення не чіпали, «кури», «яйка» не вимагали. Фронтовики».

Цікаво, що в унікальній радянській енциклопедії «Історія міст і сіл УРСР», яку видали у Києві в 1970 році, автори статті про місто А.П.Каліщук, П.М.Скулинець та П.К.Сміян чомусь не вказали день, коли німці окупували Ковель. Чому? Про це можна тільки здогадуватися.

Ярослав ГАВРИЛЮК

Коментарі
26 Січня 2020, 15:33
Найбільшою "білою плямою" в історії Ковеля є період з 27 червня 1941 року по 6 липня 1944 року. Дуже цікаво, скільки ковельчан пішло в партизани, а скільки в поліцаї? Як жили прості люди? Як працювали підприємства, заклади побуту, культури та спорту? Чи були репресії, адже в Ковелі орієнтовно половина населення були євреї? Взагалі цілий ряд історичних питань є закритими.
26 Січня 2020, 16:29
Про життя ковельчан під час німецької окупації написано десятки книг та зібрників історичної тематики різними мовами, написано сотні, якщо не тисячі статей в пресі ще радянській, українській, єврейській та польській, в тому числі на сайтах. Зрештою, сходіть в Ковельський історичний музей, там є ціла тематична експозиція, яка стосується окупації Ковеля. Назвати все це "білої плямою"? Ви, мабуть, з дуба впали?! Які ще історичні питання для вас особисто "є закритими"???
26 Січня 2020, 18:33
Я знаю, коли кацапи переокупували Ковель і всі інші населені пункти України - це 9 травня 1945 року. І ще є серед нас долбо**би, які цей день святкують!
26 Січня 2020, 23:19
Не знаю про які десятки книг про життя ковельчан під час німецької окупації ви розповідаєте (може перелічите документальних хоча би п'ять), якщо в матеріалах ХХІХ Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції, присвяченої 490-ій річниці наданння Ковелю Магдебурзького права, що відбулась 5-6 грудня 2008 року за активної участі та сприяння Ковельського історичного музею, фактично є лише стаття Антоніни Кравчук (м.Луцьк) "Діяльність Українського Комітету Самодопомоги на Ковельщині у 1942-1944 роках" на чотирьох аркушах. Так, є поодинокі документи та фотоматеріали в Ковельському історичному музеї. Можливо, такий об'єм інформації Вас задовольняє. Для мене цього недостатньо. Окремо щодо репресій...Всім зрозуміло ставлення фашистів до євреїв, це не обговорюється! Дискусійними до цього часу є питання розташування гетто по вул.Брестській, місць та часу розстрілів по вул.Ватутіна (тепер В.Кияна). Впевнений, що в архівах документів значно більше, однак ці документи ще не стали публічними. А щодо порід дерев та їх висоти, то у кожного ця висота для падіння своя-виключно індивідуальна.
27 Січня 2020, 01:12
Ти ще щось можеш знати? Щось знають ті, в кого мізки в голові є, в тебе їх давним давно тхори виїли. Виродок...
27 Січня 2020, 13:23
В Интернете имеется информация сколько, когда и где расстреляли евреев. Моя мама с родителями пережили оккупацию Ковеля, но их уже нет и рассказать никто не может. Надо искать тех, кто пережил войну в Ковеле и они могут рассказать многое интересного. Бабушка рассказывала, как вели по Брестской евреев на расстрел. Но самое интересное то, что таким, как "П.С. Кусацкий" видимо хочется повторения таких событий.
29 Січня 2020, 15:40
дідиваєвалі і можемпавтаріть?
01 Лютого 2020, 17:12
Один долбо*б, що святкує день переокупації, вже з'явився в трьох іпостасях. А інші чого соплі жують? Чи всі, крім нього чорту душі повернули?
25 Березня 2020, 19:48
Панове, попросив би цивілізованіше переписку вести,а не" псячитись" Ви ж не нащадки Шарікових?!
Коментар
26/04/2024 Четвер
25.04.2024