Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Обираючи житло: як економити на комунальних послугах

15:51 16.03.2017
1013

Щороку українці отримують все більші рахунки на оплату комунальних послуг. А зима 2016/2017 побила всі рекорди по оплаті послуг з опалення будинків. Тому тема економії на комуналці знову - в тренді.

Як показує досвід, опалення - найбільш затратна стаття в переліку комунальних послуг. ВолиньPost в межах рубрики «Обираючи житло» вирішив дізнатися скільки сплачують комунальних платежів мешканці звичайної багатоповерхівки, утепленої багатоповерхівки, новобудови та розібратися, де платять найменші послуги.

Відомо, що основна частина луцьких багатоповерхівок зведена ще у 70-тих роках. У той час газ коштував копійки, тому ці будинки мають низькі показники опору теплопередачі, а відтак на сьогодні тепловтрати сягають 50% енергії, яка йде на опалення будинку, тоді як мешканці цієї будівлі змушені оплачувати усі 100%.

Проте сьогодні існують ефективні технології утеплення будівель, які здатні значно зменшити, а подекуди й взагалі запобігти цим тепловтратам.

УТЕПЛЕННЯ БУДИНКУ. СКЛАДНО, АЛЕ НЕОБХІДНО

Експерти Луцького Центру енергоефективності окреслили основні варіанти тепломодернізації будинку. Зокрема встановлення теплолічильника, індивідуального теплового пункту, заміну вікон та дверей, утеплення стін, регулятори тепла на батареях та реконструкцію даху.

Перш за все треба встановити лічильники, адже для того, щоб почати економити, необхідно знати, скільки реально тепла споживає будинок.

Далі - встановити індивідуальний тепловий пункт, систему регулювання споживання тепла.

Така система в будинку на 100 квартир може коштувати 500 тисяч гривень, тобто 3000 гривень із кожної квартири. З цим обладнанням можна буде заощадити від 15 до 30% тепла. Окупається система за 2-3 опалювальні сезони.

Обов’язково треба провести енергоаудит, позаяк саме він зможе визначити місця найбільшої тепловтрати та покаже, що реально потрібно зробити для того, аби витрачати менше, а головне – що при цьому використовувати. Дуже часто неправильно підібрані матеріали в кінцевому результаті не дають бажаного ефекту. Наприклад, якщо використовувати надто тонкий пінопласт, або не дотримуватись правильної техніки його кріплення.

Важливим фактором в плані енергозбереження є заміна старих вікон та дверей на якісні та енергозберігаючі та утеплення самого будинку.

Але при цьому варто подбати також про підвал, цокольний поверх та горище. Важливу роль у збереженні тепла відіграє також і дах, а тому не потрібно нехтувати його ремонтом.

ЛУЦЬКИЙ ДОСВІД

Голова Асоціації ОСББ «Лучани» Юлія Сабатюк поділилась секретами успіху, адже саме вона одна чи не з найперших у Луцьку згуртувала своїх сусідів та повністю термомодернізувала будинок. А згодом і ще низку схожих багатоповерхівок.

Юлія Сабатюк переконує, що саме завдяки утепленню будинку люди реально стали витрачати менше коштів на оплату комунальних платежів, а зокрема опалення.

Наприклад, якщо у січні 2017 року тариф на опалення у Луцьку становив 42,66 гривні за квадратний метр, то мешканці будинку по просп. Відродження 22а, який на сьогодні є тепломодернізованим, у січні сплачували по 12,53. Тобто на одному квадратному метрі люди економили 30,13 гривні.

Керівник Центру енергоефективності та енергозбереження Тарас Заремба наголошує на тому, що перед тим, як розпочинати будь-яке утеплення потрібно провести енергоаудит.

«Це такий собі лікарняний листок, це те з чого треба розпочинати. Енергоаудит покаже чи дірявий у будинку дах, чи протікають у підвалі труби. Є будинки, які зважуються робити одразу весь комплекс робіт з утеплення, а є й такі, які роблять усе поступово», - мовив він.

Однією з форм енергоаудиту може бути створення теплограми будинку, яка покаже де і скільки втрачає тепла будівля. Тепла, за яке мешканці платять в повному обсязі.

І дедалі частіше люди почали звертатись за допомогою до кваліфікованих спеціалістів, переконує Тарас Заремба, адже вони бачать, що утеплення працює.

НОВОБУДОВА: ПРОСТО І ЕКОНОМНО

Однак можна піти набагато легшим шляхом – замість того, аби витрачати час та кошти на модернізацію старого будинку, можна придбати квартиру в новобудові, позаяк сумлінний забудовник подбає про комфорт своїх клієнтів.

Зокрема директор будівельної компанії «Інвестор» Андрій Разумовський переконує, що будинки, які збудовані більше 50 років тому наразі є просто небезпечними, адже окрім того, що дах, фундамент та під’їзди цих будинків перебувають у поганому стані, система теплопостачання застаріла.

«Якщо будинок під’єднаний до центральної системи теплопостачання, то в ньому однозначно треба ставити теплові пункти та сплачувати за реально спожиту енергію. А якщо платити за квадратні метри, то суми в платіжках просто космічні, а для наших людей вони є просто непідйомними. За однокімнатну квартиру сплачувати 3 тисячі гривень лише за опалення – це нереально», - наголосив Андрій Разумовський.

Директор будівельної компанії пояснив, що в новобудовах встановлюють автономне опалення, а тому споживач використовує в рази менше тепла.

Водночас Андрій Разумовський наголосив на тому, що не у всіх новобудовах проводять повноцінне утеплення.

«Якщо новобудови утеплені за старими варіантами - під’їзд не до кінця утеплений чи не такі вінка або дах, то на опалення однокімнатної квартири піде 100 кубометрів газу, а це майже 700 гривень. Наприклад, на наших об'єктах за квадратний метр виходить десь 7-8 гривень, а не 20-25», - пояснив Андрій Разумовський.

Важливим для економії є питання обслуговування самого будинку. За словами Андрія Разумовського, новий будинок перший час взагалі не потребує обслуговування, а якщо й потребує то значно меншого, ніж старий, адже в ньому постійно треба щось ремонтувати – дах, двір, під’їзд чи двері.

В новобудовах цей тариф є мінімальним, а тому на перший час ОСББ зможе їх використати на встановлення забору чи освітлення, якщо забудовник цього не зробив, найняти консьєржа, охорону, двірника чи забезпечити вивіз сміття.

«ТЕПЛІ» ЦИФРИ

Усі експерти погоджуються, що найбільшої економії можна досягнути на опаленні квартири. Тим більше зима шокувала українців рахунками за опалення. Дані нашого дослідження вказують, що найбільшої економії на комунальних послугах можна досягнути, придбавши житло у новобудові. Так, в середньому по Луцьку:

- за опалення квадратного метра житла у старому будинку платили 46 гривень;
- за опалення квадратного метра житла у старому утепленому будинку платили 12 гривень;
- за опалення квадратного метра житла у новобудові - 9 гривень.

ТЕКСТ - Ольга КОРОЛЬОВА, Анатолій КОТЛЮК

Коментарі

математик

10:40 17.03.2017

Така система в будинку на 100 квартир може коштувати 500 тисяч гривень, тобто 3000 гривень із кожної квартири. Отак в нас все рахують

22 серпня
Сьогодні
Вчора
20.08.2019
19.08.2019
18.08.2019
17.08.2019
16.08.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин