Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Жидичинське кадило
Жидичинське кадило

Лютий Томос: як і чому на Волині парафії йдуть в ПЦУ  

11:00 12.02.2019
2067

Українська православна церква Московського патріархату на Волині поступово втрачає свої позиції: понад 50 громад храмів області висловилися за перехід до Православної Церкви України. Тільки за перші дві неділі лютого історичне рішення прийняло 28 парафій.

Процеси переходів парафій, особливо у селах, відбуваються по різному. Одні священики підтримують своїх прихожан, інші – мирно віддають ключі від храму, треті – довго і подекуди й агресивно «відстоюють канонічну церкву». Попри те, що окремі ЗМі, у тому числі пропросійській, хочуть показати ситуацію на Волині як приклад міжконфесійної ворожнечі, ніде не знайшлося благодатного грунту для повноційнної картинки: волянини прощаютья з Московським патріархатом у цивілізований спосіб. Район.in.ua проаналізував, які передумови спряли тому, що православні волиняни так зраділи Томосу і які є тонкі місця на межі конфесій.

Читайте також: «У Садів приїхав Інтер робити картинку», – жителі села

Волинь з її двома відносно проукраїнськими єпархіями МП у церковних колах називали «пороховою бочкою». Саме з Волині линули заклики до церковного керівництва надати канонічну автокефалію церкві України. Тобто, волинські священики й архієреї не були проти незалежності УПЦ, просто казали, що з цією справою не варто поспішати.

Усе ж, у громадськості виникає чимало питань щодо переходів волинських парафій. Зокрема, багато хто запитує, чому священики не переходили раніше до лона уже ліквідованого Київського патріархату. Річ у тім, що виплекане покійним митрополитом Ніфонтом священство не лише гідно виконувало свої обов’язки, а й щиро любило Україну, її народ, людяно ставилося до прихожан. Волинська духовна семінарія була однією з небагатьох у РПЦ, де викладання велося українською мовою. І сам владика Ніфонт не виступав проти служб українською, а серед архієреїв УПЦ його називали «помірковано проукраїнським».

Так само складалися справи й у Володимир-Волинській єпархії, яку в різний час очолювали владика Симеон (Шостацький), який взяв участь в Об’єднавчому соборі і нині є постійним членом Священного Синоду ПЦУ, владика Никодим (Горенко) та нинішній її керівник – митрополит Володимир (Мельник). Священики ліберально ставилися до прихожан, враховували їх побажання щодо служіння рідною мовою, допомагали воїнам АТО та ООС, сім’ям загиблих, поранених.


На єпархіальному рівні у Луцьку (до приходу єпископа Нафанаїла) реалізовувалося багато значних соціально-просвітницьких проектів під керівництвом отців Миколая Бондарука, Валентина Марчука, й самого владики митрополита Ніфонта. Тому громади й не задумувалися про перехід в УПЦ КП, адже і служби велися рідною мовою, де цього хотіли прихожани, і просвітницька робота у єпархії була добре налагоджена.

Ситуація у Волинській єпархії загострилася з приходом нового єпископа Нафанаїла. Звільнивши отця Валентина Марчука, Нафанаїл на його місце призначив уродженця Росії Олега Точинського (у профілі на Facebook місцем народження вказане місто Білогорськ Амурської області РФ), відомого своєю промосковською риторикою в соцмережах і резонансними коментарями про церковну ситуацію на Волині для російських ЗМІ. У Волинській духовній семінарії почалося викладання російською, зникли й занепали більшість відомих на всю Україну соціальних проектів, закрилися телепередачі. Така ситуація викликала обурення у духовенства.

Але навіть після отримання Томосу про автокефалію більшість священноначалля Волинської єпархії УПЦ МП не підтримали ПЦУ. Чому?

По-перше, багато хто зі священиків боїться отримати на руки указ про заборону в священнослужінні. А в обох єпархіях, як це показує історія отців Віктора Мартиненка, Павла Кліцука, Дмитра Фенюка, Віктора Павленка, такі укази виписують швидко.

По-друге, багато хто чекає не лише становлення, а й утвердження нової Церкви. Такі священики прямо кажуть: «А от що буде, як ми перейдемо, а ПЦУ через певний час розвалиться? Залишимося ні з чим».

По-третє, є на Волині й промосковське крило священиків, думку яких важко переломити. Нерідко вони нав’язують своє бачення і прихожанам. Протягом останніх двох місяців у багатьох храмах, громади яких вирішили приєднатися до ПЦУ, виникали конфлікти між настоятелем та прихожанами. Помилкове переконання настоятеля, що храм – його власність часто приводило аж до заворушень. Так, зокрема, були провокації у Скобелці на Горохівщині, у Нічогівці та Красноволі на Маневиччині, у Берестечку.

Цікава історія сталася у селі Положево Шацького району. Місцевий храм там був зведений на ділянці, що перебуває у приватній власності настоятеля Світязького Свято-Петро-Павлівського монастиря архімандрита Арсенія (Василя Дем’янчука). До того ж, релігійної громади цього храму… не зареєстрували. Тепер, коли більшість прихожан висловлюються за перехід до ПЦУ, виходить, що храм, який вони будували спільними силами, їм не належить. У цій ситуації усі крапки над і може розставити лише суд.


А от 10 лютого священик із Борискович Горохівського району приєднався разом із парафією до ПЦУ, щоправда, не у єпархію до владики Михаїла, а в склад колишньої Волинсько-Рівненської єпархії УАПЦ, а нині Рівненсько-Сарненської єпархії ПЦУ під керівництвом владики Гавриїла (Кризини). Таке рішення, розповідають, було зумовлене багатьма конфліктами священиків УПЦ МП із кліриками Горохівського деканату ПЦУ.

Цікавим фактом є те, що представники УПЦ МП не мають майнових чи інших претензій до тих громад, які приєдналися до ПЦУ разом із настоятелем. Лише публікують указ про заборону останнього.

Загалом, у єпархіях УПЦ МП вважають, що законними парафіяльні збори є лише тоді, коли їх скликав та очолив настоятель. Водночас, у Законі України «Про свободу совісті та релігійні організації» немає прямої вказівки на те, що парафіяльні збори має скликати й очолювати саме настоятель. Проте, у цьому ж законі зазначено, що парафія може вільно змінити підлеглість, якщо цього бажають 2/3 прихожан.

У світлі подій у багатьох волинських селах, де священики не підтримали перехід до ПЦУ, представники Волинської та Володимир-Волинської єпархій скликали альтернативні парафіяльні збори, які засвідчували «вірність митрополиту Онуфрію».

І хоча кількість членів цих зібрань була у десятки разів менша, ніж прихильників приєднання до ПЦУ, речники єпархій називали саме їх повнотою церковної громади села. Багато справ щодо визнання легітимності рішень зборів за перехід до ПЦУ, єпархії УПЦ МП оскаржують в суді.

Читайте також: На Горохівщині назріває суд за церкву

Привертають увагу і гучні заяви представників Волинської єпархії УПЦ МП про те, що якщо громада перейшла і забрала приміщення, а настоятель цього рішення не підтримав, то передача майна є незаконною. Хоча в цьому питанні законодавство теж не на боці МП, важливо лише, щоб громади ПЦУ були швидко й правильно зареєстровані. Зрештою, Волинська область нині – друга в Україні за кількістю переходів парафій до Православної Церкви України.

Дмитро РУДКІВ

Коментарі

ПРИХОЖАНИН

19:18 12.02.2019

Ось в чому основна причина не бажання міняти назву на РПЦ
Це тягне за собою нову реєстрацію майнових прав
А тут вискочить багато цікавого і по Ковелю
Наприклад кому належить церковний комплекс на привокзалці
Земля і Свято-Троіцький Собор на Ковель-2
Навіть дуже може бути що не громаді -тоді кому

попередньому

20:11 12.02.2019

Все майно,приміщення,земля - належать громаді.І громада має право розпоряджатися цим майном.

До громади

21:45 12.02.2019

Мені сподобалось,я навіть скопіював:

Секта ГУНДЯЄВСЬКА то ЄРЕСЬ.
Попи МОСКОВСЬКІ то ФСБешники.
Влада РОСІЙСЬКА то АГРЕСОРИ
Люди НЕПАТРІОТИ то ЗРАДНИКИ
Вірні ГУНДО-ПУТІНУ то БЕЗБОЖНИКИ

Прихожанин

10:21 13.02.2019

На жаль маю великі і не безпідставні сумніви відносно власності громад
Зрештою час покаже хто є хто
Дай Боже Всім Здоровья
Слава Богу

Прихожанин

10:27 13.02.2019

З останнім твердженням не згідний в РПЦ є віруючі і дуже віруючі люди
особливо в Укріні
В РФ там трішечки по другому там своі поняття але віруючі люди є також
На днях посадили Свідка Єгови-за пропоганду Віри

Обєктивно

15:26 13.02.2019

Звичайно ,віруючі є скрізь ,але ж ми вибираємо особисто яким нам шляхом іти,
Також є багато відтінків християнства...
Отож будьте мудрими і в часи ненависті до Україні зі сторони РФ зважте мудро куди вам належати...

Маємо те, що маємо

15:42 13.02.2019

Ні в якому разі не виправдовую путінські дії, але Україна перша почала кричати на Майдані, що в нашому погано житті винна Росія в усьому, хоча самостійно господарювали ще з 1992 року. Ніхто в світі не виправдовує комуністичну заразу, ріки крові своїх же людей, вони нічим не кращі фашистів. Ті вбивали чужих, а комуняги своїх нищили мілліонами. Але ж комуністів вже давно нема, а РФ все так же утотожнюють з комуністами. До речі, комунізм прийшов з Німеччини, а в Росію заслали, щоб знищити саму могутню православну державу. Всю економіку СРСР порівнювали з економікою дореволюційної Росіі, з 1913 роком. Значить, не так погано тоді люди жили при царі, бо , як знаємо навіть з творів шкільної програми, в Росію на заробітки тоді їздили німці, англійці, італійці і т. п. Можна багато розмірковувати на цю тему, але хто зрозуміє. У відповідь почую матюки і прокльони....

Про Тараса Григоровича

15:54 13.02.2019

А наш Великий Кобзар, геній України, майже все життя прожив в Росії, де мав багато щирих друзів, які в усьому йому допомагали і викупили з кріпацтва. Там він мав можливість стати тим, ким став.

Дмитру

16:44 13.02.2019

Дмитро Рудків не розпалюй релігійну ворожнечу. Не паплюж мою УПЦ. Я знаю ті "добровільні" переходи до порошенківської церкви. Знай, ворота ада не переможуть мою ЦЕРКВУ, ЦЕРКВУ Блаженнішого митрополита Онуфрія!!!

Фанатикам МП

16:58 13.02.2019

Поїдьте в Росію і там живіть як вам заманеться. я хожу в МП бо звик до мови служби ,проте хочу щоб моя церква на Сільмаші обірвала всі звязки з Росією. Щоб називалась УПЦ і не згадувала Кирила. Але щоб мову не міняли

Потому как ...

17:29 13.02.2019

... ПЦУ тоже молятся за Патриарха Кирилла на каждой службе.

Ковельчанин

18:52 13.02.2019

ПЦУ на відміну від РПЦ не розривала Євхаристичного єднання з Світовим Православьям і тому
згідно канонів і Диптиха молитовно поминає предстоятелів церков
І знову ж молитись треба і за ворогів
І мову Брате треба міняти -де закінчується мова там закінчується народ
Слава Богу

козломордому/обєктивно і до дмитру/

20:09 13.02.2019

Ну я ж говорю,що ти козломордий телепню ,тупий у релігійних питаннях. Це які чучало "відтінки християнства" ти знаєш? І запамятай,що церква не твоя,навіть т. з. УПЦ МП - а Христова!

Тягнибок Алєжик

22:03 13.02.2019

Хватить брехати, пальці будуть боліти з такє письмо

Тягнибок Алєжик

22:03 13.02.2019

Хватить брехати, пальці будуть боліти з такє письмо

козломордому

10:43 14.02.2019

Протверезись чучало - тоді гавкай. А то і за другим разом без помилок не можеш просратись.

Козломордий з московії

11:24 15.02.2019

Москалі хороші

Евпата

00:12 17.02.2019

ТО є дyже добре !

Аркадий

17:37 18.02.2019

На ваш томос я ложив болт жидовська влада прбодались туркам якими керуе москва ви що турки? Жиди скоро зроблять що і мусульмани скоро будуть керувати А ви як сліпі безмозглі кошеня Всрались на майдані всрались з томосом дебільні жебраки!!!!!!!!!!!

попередньому

15:00 20.02.2019

Краще бути Українським "турком" - ніж козломордим москалем.

Аркадієві

02:00 23.02.2019

Сам хоть поняв, що написав?
Піди може протверезися спочатку і прочитай ще раз!

Ковельчанин

03:06 27.02.2019

Громада керує храмом..священик це найманий працівник..громада говорить що міняється патріархальне підпорядкуваня значить воно міняється...в попа є варіанти перейти в інший патріархат чи з свого вимагати іншу парафію...це закон
Громада не забирає храми, а переходить з МП до ПЦУ. Храм залишається за громадою. Що ж тут не зрозумілого. Не молитимуться за Кіріла - тільки й всього. Бо ж ми УКРАЇНЦІ. Україна від Константинополя отримала ТОМОС на незалежну українську Автокефальну Помісну Православну Церкву. Виявляється що Росія ніколи не отримувала ТОМОСУ. З часу отримання ТОМОСУ Україної російська церква перестала називатися церквою і стала називатися сектою. Все що має московський слід в Україні має піти у небуття такая воля Божа.

Майкл Джексон

11:48 03.03.2019

То що виходить раніше ходили у неправильну церкву? А петя зробив павильну?

козломордому

12:20 04.03.2019

Та ходили в Московську церкву,а не в Українську. Це тільки в москалів були правильні і не правильні , а церква є одна свята і не порочна. І не Пєтя зробив ,а Вселенський патріарх надав Томос про автокефалію Україні.

Управляючий справами УПЦ МП Волинської єпархії

15:24 05.03.2019

Путін видав указ що у всіх церквах УПЦ МП мирувати не хрестиками, а малювати миром зірочки пятиконечні на лобі.Щоби своїх відрізняти.

22 травня
Вчора
20.05.2019
19.05.2019
18.05.2019
17.05.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин